Spotkanie ze Zbigniewem Chojnowskim
13 października 2017 r.

W Czytelni Czasopism w Starym Ratuszu WBP odbyło się spotkanie z olsztyńskim poetą, krytykiem literackim, antologistą i historykiem literatury Zbigniewem Chojnowskim. Celem wydarzenia była promocja jego najnowszego tomiku pt. „Widny kres”. Podczas rozmowy z Martą Wiśniewską pisarz opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z pisaniem oraz przeczytał kilka spośród zamieszczonych w tomiku wierszy. Po spotkaniu można było nabyć książkę oraz otrzymać autograf.

Figura zamyślonego wędrowca w krajobrazie stanowi od dawna znak rozpoznawczy poezji Zbigniewa Chojnowskiego. Wędrowca tego spotykamy również na kartach jego nowego tomu. Pozwala się nam widzieć na skraju lasu, na ściernisku, nad jeziorami, w kajaku przed stanicą wodną Bieńki, za kierownicą skody przemierzającej Puszczę Napiwodzko-Ramucką (poezja autora Rozwidleń lubi topograficzny konkret). Czasem uchyli drzwi swego domu w podolsztyńskiej wsi. Spaceruje również po Wiedniu, udziela się naukowo w Toruniu, w Mikołowie oddaje się rozważaniom około norwidowskim; jednak nie zmienia to faktu, że ceni sobie życie osiadłe, osadzone w znanym, a wciąż poznawanym zakątku, gdzie odwieczny, pojezierny pejzaż koegzystuje z bielą nowoczesnych energetycznych wiatraków.

Piotr W. Lorkowski

Rozpoczęcie spotkania, od lewej: Izabela Frąckowiak, kierownik Czytelni WBP, Marta Wiśniewska, prowadząca spotkanie, Zbigniew Chojnowski, poeta. Marta Wiśniewska w rozmowie ze Zbigniewem Chojnowskim
Widownia słucha rozmowy Marty Wiśniewskiej ze Zbigniewem Chojnowskim Zbigniew Chojnowski podpisuje tom poezji „Widny kres”

powrót