ul. Stare Miasto 33
10-026 Olsztyn
tel. (89) 524 90 46
e-mail: promocja@wbp.olsztyn.pl

Wystawa olsztyńskich artystów pt. „Aqua”
22 czerwca 2018 r.

W Galerii Stary Ratusz odbył się wernisaż wystawy „Aqua”. Kurator wystawy, znany fotograf i żeglarz, Jan Jakowicki, zaprosił artystów do wspólnej wystawy poświęconej wodzie – jeziorom, morzom, oceanom. Na ekspozycji zaprezentowano fotografie Janusza Połoma i Jana Jakowickiego, malarstwo Joanny Bentkowskiej-Hlebowicz, Iwony Bolińskiej-Walendzik, Karoliny Lewandowskiej, Edwarda Ratuszyńskiego i Marioli Żylińskiej-Jestadt oraz instalację Wiesława Wachowskiego. Wystawę otworzyło dwóch znanych, olsztyńskich dziennikarzy radiowych – Robert Lesiński i Wojciech Ogrodziński. Oglądaniu prac towarzyszyła muzyka gitarowa w wykonaniu Arona Bluma.

     Siadajmy nad Krzywym dzień w dzień w tym samym miejscu. I patrzmy na wodę. Za każdym razem zobaczymy coś innego. Nie wszyscy jednak to zauważą. Nie wszyscy bowiem potrafią zrozumieć wodę. Inaczej czytają ją żeglarze, inaczej wędkarze. A jeszcze inaczej ci,  co fotografują lub malują.

     Woda, podobnie jak inne żywioły, jest fascynująca. Niby silna, bo utrzymuje statki, a potrafi przecieknąć przez palce. Dać jej czas, to unicestwi każdą skałę. Niby taka potęga, a wysycha.

     Nigdzie lepiej człowiek nie zrozumie czym jest horyzont jak na wodzie właśnie. Nigdzie nie uzmysłowi sobie bardziej jakim jest pyłkiem jak na oceanie. Ale prawdziwym mistrzostwem jest dostrzec Atlantyk w  stawie lub kałuży. Niektórzy to umieją.

     Woda cały czas do nas gada. A to, że  pomarszczył ją wiatr,  a to, że wzburzyły ją fale. Niektórzy nawet wierzą w zjawisko dziewiątej fali. Że niby ta, co dziewiąta, największa.

     Im dłużej wpatrujemy się w wodę, tym więcej dostrzegamy i rozumiemy. Inaczej woda marszczy się wokół roślin, inaczej wokół łachy piasku. Przypatrując się podczas ulewy jak woda pędzi rynsztokiem, nagle zaczynamy pojmować istotę bystrzy. I przypominamy sobie jak kiedyś, jako dzieci, puszczaliśmy papierowe statki w ulicznych potokach.

     Julian Tuwim napisał, że para to woda w natchnieniu.

Wojciech Ogrodziński

Na zdjęciu część artystów, od lewej: Janusz Połom, Iwona Bolińska-Walendzik, Wiesław Wachowski, Joanna Bentkowska-Hlebowicz, Edward Ratuszyński i Karolina Lewandowska. Na zdjęciu część artystów, od lewej: Janusz Połom, Wiesław Wachowski, kurator wystawy Jan Jakowicki, Iwona Bolińska-Walendzik i Karolina Lewandowska.
Wystawę otworzyli olsztyńscy dziennikarze radiowi, od lewej: Robert Lesiński i Wojciech Ogrodziński. Publiczność oglądająca wystawę.
Na zdjęciu Aron Blum, olsztyński muzyk, gitarzysta. Na zdjęciu od lewej: Wiesław Wachowski i  kurator wystawy Jan Jakowicki.

powrót