ul. Stare Miasto 33
10-026 Olsztyn
tel. (89) 524 90 46
e-mail: promocja@wbp.olsztyn.pl

Jacek Zawadzki – „Warmiński świt. Moje 40 lat za obiektywem”
22 sierpnia 2019 r.

W Galerii Stary Ratusz WBP odbył się wernisaż wystawy pt.: „Warmiński świt. Moje 40 lat za obiektywem” Jacka Zawadzkiego. Jest to wystawa retrospektywna tematem blisko 50 fotografii jest klimat towarzyszący wschodom słońca na Warmii. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane między godziną 2.30 w nocy a 8.30 rano. Zwyczajny na pozór kawałek łąki aranżowany tą porą dnia i zupełnie innym od dziennego oświetleniem pokazuje swoje nowe oblicze. Pomimo stosowania aparatu i technik cyfrowych, Jacek Zawadzki uważa, że jego stylizowane światłem zdjęcia są bliższe fotografii klasycznej, a cyfrowy proces powstawania jest jedynie digitalizowaną drogą, która prowadzi do uzyskania zamierzonych efektów.

Pomimo że obecne technologie pociągnęły za sobą zmianę środków do tworzenia fotografii w kierunku narzędzi cyfrowych, to tematem przeważającym w wykonywanych zdjęciach pozostał krajobraz. Wielu fotografików odeszło od klasycznego wizerunku fotografii i dało się ponieść całkowicie technice cyfrowej, mającej prawie nieograniczone środki wyrazu i przetwarzania graniczące z grafiką. Stąd pytanie – dlaczego właśnie krajobraz?

***

Jacek Zawadzki

Urodził się w Olsztynie i tu mieszka na stałe. Pasjonuje się fotografią i tym zajmuje się od czterdziestu lat. Członek Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego od 1980 r., później Fotoklubu Olsztyńskiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów fotografii krajobrazowej i Biennale Krajobrazu Polskiego. Członek Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Organizator: Niezależna Grupa Twórcza Olsztyńskich Fotografików „Don't stop”

Relacja Olsztyn24.com

Powitanie gości: od lewej Iwona Bolińska-Walendzik z WBP, z prawej autor zdjęć Jacek Zawadzki Goście wystawy oglądają prace
Goście wystawy oglądają prace Goście wystawy oglądają prace
Goście wystawy oglądają prace Goście wystawy oglądają prace

powrót