Od kiedy?
Bibliografię Warmii i Mazur zapoczątkowała patronka biblioteki – Emilia Sukertowa-Biedrawina. Rozpoczęła ona gromadzenie opisów książek, czasopism, artykułów oraz ich fragmentów opublikowanych w Polsce po 1945 roku. Bibliografia tworzona jest od tego czasu na bieżąco. Od kilkunastu lat staramy się też zachować informacje o wartościowych materiałach wydawanych za granicą.
Co zawiera?
W bibliografii tej gromadzimy możliwie wszystkie materiały, jakie dotyczą tematycznie regionów Warmii i Mazur, w ich współczesnym i historycznym wymiarze. Znajdziecie tu więc informacje o dawnych plemionach pruskich, bitwie grunwaldzkiej, wysiedleniach z Prus Wschodnich czy rozwoju miast Cittaslow. Jest też literatura piękna, której akcja dzieje się w regionie lub której autor pochodzi z Warmii i Mazur.
Dlaczego „dwulatki”?
Bibliografia Warmii i Mazur to jedno źródło danych prezentowane w bazach dwuletnich ze względu na ogrom zgromadzonych w nich informacji. Z biegiem lat zasób ewoluował wraz z rozwojem technologicznym. Pierwsze bazy rejestrowano na fiszkach, obecnie w coraz nowszych systemach bibliotecznych. Aby przeszukiwać wszystkie dwulatki jednocześnie skorzystaj z multiwyszukiwarki.
Skąd się bierze informacja?
W bibliografii regionalnej (inaczej niż w katalogu bibliotecznym), rejestruje się informacje o materiałach nawet niedostępnych w danej placówce. Do Bibliografii Warmii i Mazur trafiają z jednej strony opisy „z autopsji”, czyli dotyczące książek i czasopism dostępnych w bibliotekach województwa warmińsko-mazurskiego. Z drugiej zaś pochodzą z wzmianek prasowych, internetowych czy innych baz danych (dziś głównie elektronicznych), innych bibliotek w kraju i za granicą, np. Biblioteki Narodowej.
W jakim systemie?
Zgromadzone informacje o regionaliach dostępne są poprzez bazy bibliograficzne. Od 1982 roku tworzone są systemie MAK (w formacie MARC21). Wcześniejsze roczniki bibliografii wydane w formie książek zostały zdigitalizowane i są prezentowane pełnotekstowo (w formacie PDF z OCR) za pośrednictwem Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej. Od 2023 roku wszystkie informacje zgromadzone w WBP w Olsztynie udostępnione zostały za pomocą systemu ALMA. Dane z bibliotek w województwie dostępne są nadal poprzez system MAK w bazach dwuletnich.
Kto jest twórcą?
Bibliografia Warmii i Mazur tworzona jest od chwili powołania placówki przez zespół bibliografów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie (obecnie Pracownia Regionalna i Informatorium). W 2007 roku do prac przy współtworzeniu baz regionalnych przystąpiła także część bibliotek publicznych z województwa warmińsko-mazurskiego – wszystkie powiatowe oraz kilka gminnych. Rokrocznie Zespół Bibliografów powiększa bazy o kilkanaście tysięcy nowych opisów.