Deklaracja dostępności Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie.
- Data publikacji strony internetowej:
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:
Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego (format tekstowy)
Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego (format PDF)
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo w całości: zostały opublikowane przed 2018-09-23 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań WBP w Olsztynie,
- zdjęcia opublikowane w treści artykułów na stronie nie posiadają opisów alternatywnych: zostały opublikowane przed 2018-09-23 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań WBP w Olsztynie,
- nie wszystkie hiperłącza mają nadane tytuły.
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- możliwość powiększania wielkości liter dla całego szablonu strony,
- możliwość wybrania stylu z podwyższonym kontrastem (czarne tło, żółte i zielone litery),
- wyszukiwarka indeksująca treści na stronie,
- podkreślenie elementów nawigacyjnych,
- możliwość przechodzenia między elementami strony za pomocą klawisza TAB,
- informacja o ofercie biblioteki w PJM.
Strona nie posiada:
- podświetlania elementów nawigacyjnych (tzw. focus) ułatwiającego osobom niedowidzącym korzystanie z witryny,
- wersji tekstowej niezawierającej żadnych grafik.
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia:
- Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Krzysztof Tkacz.
- E-mail: informatycy@wbp.olsztyn.pl
- Telefon: (89) 524 90 43
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej, alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
- Organ nadzorujący: Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
- Adres: 10-117 Olsztyn, ul. 1 Maja 5
- E-mail: wbp@wbp.olsztyn.pl
- Telefon: (89) 524 90 32
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek Główny WBP w Olsztynie, ul. 1 Maja 5
- Siedziba główna składa się z dwóch brył połączonych łącznikiem i posiada cztery wejścia do budynku. Do wejścia głównego od ul. 1 Maja 5 oraz bocznego od ul. Partyzantów prowadzą schody bez podjazdu dla wózków. Od ul. Marii Curie-Skłodowskiej są dwa wejścia przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami – dostęp bezpośrednio z chodnika bez krawężników, możliwy dojazd do posesji samochodem. Przed budynkiem nie ma miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.
- Z poziomu parteru wszystkie kondygnacje budynku są skomunikowane za pośrednictwem windy osobowej dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (wyposażona w poręcze, informację głosową, wypukłe przyciski z numerami pięter i oznaczenia w alfabecie Braille’a).
- W budynku są trzy toalety (na parterze w zabytkowej części oraz na I i IV poziomie w nowej części) przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami (zainstalowana odpowiednio przystosowana miska ustępowa i umywalka, uchwyty ułatwiające korzystanie z urządzeń higieniczno-sanitarnych).
- Dział Muzoteka (parter) wyposażony jest w zestaw komputerowy z oprogramowaniem powiększającym i udźwiękowiającym (JAWS z SMA i MAGIC z SMA) oraz w powiększalnik ułatwiający dostęp do materiałów drukowanych dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- Brak dostępności tłumacza języka migowego w formie bezpośredniej oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Po wcześniejszym zgłoszeniu możliwość obsługi w tej formie komunikacji z przeszkolonym pracownikiem.
Stary Ratusz, ul. Stare Miasto 33
- Budynek znajduje się w centrum Starego Miasta i posiada dwa wejścia. Służbowe od strony zachodniej oraz główne od ul. Stare Miasto, do którego dojście jest utwardzone, bez krawężników. Drzwi wejściowe i przejściowe są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (szerokości dostosowane do wózków).
- Zapewniony dostęp do wszystkich pomieszczeń ogólnodostępnych dla czytelników na parterze i I piętrze, od wejścia głównego poprzez atrium, w którym znajduje się antypoślizgowa posadzka oraz podjazd/pochylnia dla osób z niepełnosprawnością.
- Z komunikacji na poziomie parteru istnieje możliwość dostępu do I piętra windą osobową dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (wyposażoną w uchylne siedzisko, poręcze, przyciski nisko posadowione i oznaczone w alfabecie Braille’a ).
- W budynku są 2 toalety, na parterze i piętrze, przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami (zainstalowane odpowiednio przystosowane miski ustępowe i umywalki, uchwyty ułatwiające korzystanie z urządzeń higieniczno-sanitarnych).
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
- Nad wejściami nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- Brak dostępności tłumacza języka migowego w formie bezpośredniej oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
W zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej:
Budynek Główny WBP w Olsztynie, ul. 1 Maja 5
- Wszyscy pracownicy pierwszego kontaktu zostali przeszkoleni z zasad obsługi klienta ze szczególnymi potrzebami – klienta z niepełnosprawnością.
- Dwóch pracowników ukończyło kurs Polskiego Języka Migowego w stopniu zaawansowanym.