Czytelnia regionalna i bibliografia
godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 9:00-19:00
środa 13:00-19.00
sobota: 9:00-15:00
ul. Stare Miasto 33
10-026 Olsztyn
tel. (89) 527 28 74
e-mail: region@wbp.olsztyn.pl
Digitalizacja i zbiory specjalne
godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek: 7.15-15.15
sobota: nieczynne
ul. 1-go Maja 5
10-117 Olsztyn
tel. (89) 524 90 48
e-mail: region@wbp.olsztyn.pl
Zespół
Kierownik – Anita Romulewicz
Czytelnia regionalna i bibliografia – Bożena Kraczkowska, Katarzyna Kujawa, Julita Mrozek, Eliza Przystał, Małgorzata Skowrońska, Maria Śnieżko
Digitalizacja i zbiory specjalne (dokumenty życia społecznego, ikonografia, kartografia, zbiory zabytkowe) – Anna Rau, Anita Romulewicz
W czytelni regionalnej można skorzystać z tysięcy książek na temat Warmii, Mazur i Powiśla, zarówno ich historii, jak i zagadnień współczesnych. Zachęcamy do śledzenia oferty kulturalnej biblioteki i uczestnictwa w spotkaniach autorskich oraz promocji nowości regionalnych. Zarówno z książek, jak i czasopism można korzystać w pokoju cichej pracy (ze stanowiskiem komputerowym).
Do dyspozycji czytelnicy mają bogate archiwum czasopism regionalnych, w tym kolekcje dzienników lokalnych jak „Gazeta Olsztyńska”, „Życie Olsztyńskie”, „Głos Olsztyński”, „Panorama północy” i wiele innych. Zapraszamy również do lektury regionalnych czasopism bieżących.
Bibliografia Warmii i Mazur to najpełniejsze źródło wiedzy o książkach i artykułach dotyczących regionu. Baza powstaje nieprzerwanie i na bieżąco od 1945 roku. Dostępna jest jako część katalogu biblioteki (zaznacz opcję w wyszukiwaniu zaawansowanym). Poniżej znajdziesz link do bibliografii tematycznych.
Na stronie biblioteki prezentujemy także pełny wykaz książek o Warmii i Mazurach od 2008 roku. Są to zarówno wydawnictwa na każdy temat regionalny, jak i napisane przez autorów z regionu. Wybierać można z kilkunastu kategorii, m.in. powieści, poezji, opowiadań, twórczości dla dzieci, reportaży, biografii, przewodników i innych.
W czytelni regionalnej można uzyskać pomoc w dostępie do wszystkich zbiorów biblioteki oraz w poszukiwaniu źródeł na konkretne tematy, w tym regionalne. Bibliotekarze wspierają podczas korzystania z dostępnych bibliografii i innych baz danych. Udzielają też wszelkiej informacji na temat oferty biblioteki. Dostępna obsługa w języku niemieckim.
W WBP w Olsztynie skorzystać można z tysięcy materiałów cyfrowych, wydanych w formie dokumentów elektronicznych, zbiorów zdigitalizowanych i prezentowanych w bibliotekach cyfrowych, a także poprzez terminale i repozytoria dostępne na terenie biblioteki. Zapraszamy do śledzenia ciekawostek na Facebooku.
W Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Cyfrowej prezentujemy zdigitalizowane zasoby WBP w Olsztynie oraz instytucji partnerskich. Na platformie biblioteki cyfrowej znajdują się unikalne obiekty, jak mapy, pocztówki, fotografie, czasopisma, stare druki, albumy oraz książki, w tym wiele regionaliów i zbiorów zabytkowych.
Zachęcamy korzystania z pełnotekstowej bazy książek i artykułów ACADEMICA. Na platformie swoje zasoby udostępnia Biblioteka Narodowa. W wygodny, szybki oraz w pełni legalny sposób można uzyskać dostęp do tysięcy najnowszych materiałów naukowych i popularnonaukowych z każdej dziedziny, także chronionych prawem autorkim.
Bibliotekarze Pracowni Regionalnej chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia bibliografii regionalnej, gromadzenia i opracowania dokumentów życia społecznego, digitalizacji, a także popularyzacji regionalizmu i edukacji regionalnej. Zapraszamy do korzystania z gotowych zestawów edukacyjnych i wystaw, szkoleń, warsztatów, wykładów i zajęć dla każdej z grup wiekowych. W ofercie edukacyjnej szczególny nacisk kładziemy na promowanie dziedzictwa regionalnego Warmii i Mazur.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach z książką i ciekawymi ludźmi. Szczególnie polecamy wydarzenia związane z kulturą Warmii i Mazur. W bibliotece organizujemy dla czytelników i użytkowników konferencje regionalne, spotkania autorskie, akcje, projekty, konkursy oraz kluby zainteresowań.
Polecamy Dyskusyjny Klub Książki oraz cykliczne „Rozmowy o dziedzictwie” i „Galerię Jednej Sylwetki„.
Informacje o bieżących wydarzeniach znajdują się na stronie głównej biblioteki.
Do wielu dotychczasowych projektów kulturalnych powstały ciekawe serwisy informacyjne:
Plebiscyt 1920 na Warmii, Mazurach i Powiślu (2020); Konkurs „16×90” (2019); Moje korzenie, czyli skąd jestem 2 (2017); Moje korzenie, czyli skąd jestem (2015); Leksykon Kultury Warmii i Mazur (2011/2012); Grunwald (2010); Zabytkobranie (2009); Bajkoterapia (2008).
Pracownia Regionalna otwarta jest na współpracę z innymi instytucjami i stowarzyszeniami.
Zachęcamy również do lektury pism kulturalnych Bibliotekarz Warmińsko-Mazurski oraz VariArt, w których publikujemy artykuły na temat literatury i sztuki, informacje o wydarzeniach kulturalnych w Olsztynie i w regionie, a także wiele ciekawostek na temat historii i dziedzictwa Warmii i Mazur.
Redakcje obu pism zapraszają do publikowania recenzji, artykułów, relacji oraz literackich tekstów autorskich (poezja, proza, dramat, esej, felieton). Kontakt: region@wbp.olsztyn.pl
W Pracowni Regionalnej gromadzimy i udostępniamy dokumenty życia społecznego, czyli druki i obiekty o wyjątkowym charakterze formalnym i tematycznym (katalogi, zaproszenia, bilety, plakaty, zdjęcia, albumy, ulotki, pocztówki itp.), w tym cenne zbiory regionalne i zabytkowe. Informacje o nich można znaleźć w katalogu elektronicznym biblioteki.
W WBP w Olsztynie przechowywanych jest wiele zabytków piśmiennictwa, w tym regionalnego, które stanowią unikalny zasób o walorach historycznych, badawczych i archiwalnych. Ponad 8 tysięcy to książki wydane przed 1945 rokiem. W Pracowni Regionalnej udostępniamy także archiwalne czasopisma, ikonografię i kartografię. Zasady korzystania z zasobów chronionych znajdują się w regulaminie.