Szkolenia dla bibliotekarzy
Bibliotekarzy i archiwistów, którzy planują zbudować własny regionalny zasób dokumentów życia społecznego, zapraszamy do zapoznania się z metodologią tworzenia kolekcji spójnego i uporządkowanego zasobu. Oferujemy szkolenia, podczas którego uczestnicy dowiedzą się o niezwykłych i zróżnicowanych formach druków ulotnych, o sposobie ich gromadzenia, organizacji i przechowywaniu, jak też opracowaniu oraz marketingu. Możliwe jest również szkolenie tematyczne, dostosowane do potrzeb danej placówki.
Lekcje biblioteczne
Oferujemy przygotowanie i przeprowadzenie ciekawych regionalnych zajęć w oparciu o druki ulotne – najbardziej osobliwy zbiór biblioteczny w Olsztynie. Podczas warsztatu i prezentacji uczestnicy dowiedzą się o jego niezwykłych formach, znaczeniu dla historii Warmii, Mazur i Powiśla oraz możliwościach wykorzystania w zabawie, nauce oraz rozwijaniu pasji. Zachęcamy do zamawiania zajęć tematycznych, np. o tradycjach Warmii i Mazur, przyrodzie regionu, teatrze w Olsztynie czy znanych postaciach. Zajęcia kierujemy do każdej grupy wiekowej – od dzieci po seniorów.
Współpraca
Dokumenty życia społecznego to wyjątkowe zbiory, które z uwagi na swoją unikatowość i duże znaczenie informacyjne, artystyczne i historyczne uwzględnia się w procesie digitalizacji. Coraz częściej stanowią one ważny element kolekcji cyfrowych wielu instytucji, zarówno muzeów, bibliotek, jak i archiwów. Nieocenionym zasobem są też regionalne druki ulotne pochodzące od darczyńców lub znajdujące się pod opieką prywatnych kolekcjonerów. Dzięki współpracy współtwórców Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Cyfrowej wiele z nich można oglądać i badać on-line.
PORADNIK
Dżs-y dla praktyków / Anna Rau. – Olsztyn : Wojewódzka Biblioteka Publiczna, 2020. – 149 [3] s. ; 20×20 cm. – ISBN 978-83-947082-8-3
Dostęp online na stronie WBP w Olsztynie
ARTYKUŁ
Dokumenty życia społecznego – źródła wiedzy o regionie i ich popularyzacja / Anna Rau // W: „Bibliotekarz” 2019, nr 12, s. 7.
POLECANE
Dokumenty życia społecznego w teorii i praktyce bibliotekarskiej w Polsce / Aneta Firlej-Buzon. – Warszawa : SBP, 2002. – 205 s. – ISBN 978-83-87629839
Dostęp online w zasobach Ibook Libra
Dokumenty życia społecznego w badaniach i praktyczne ich wykorzystanie / Monika Jóźwiak // W: „Toruńskie Studia Bibliologiczne” 2017, nr 1, s. 199-203.
Do kolekcji dokumentów życia społecznego należą wybrane czasopisma regionalne. Sprawdź dostępność poszczególnych tytułów, rocznika lub numeru.
21 grudnia 2021 r.
Instruktorzy bibliotek powiatowych i bibliotekarze z bibliotek publicznych z województwa wielkopolskiego byli uczestnikami konferencji online ph. „Dżs-y jak nie utonąć” zorganizowanej przez WBP w Poznaniu. Autorką jednego z czterech wygłoszonych referatów była Anna Rau, która opowiedziała „Jak być kustoszem od zadań specjalnych, czyli organizacja i udostępnianie zasobu dżs w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie”.
27 września 2021 r.
Mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele samorządu lokalnego mieli okazję zapoznać się ze specyfika dokumentów życia społecznego oraz ich rolą w zachowaniu dziedzictwa regionalnego. Druki ulotne stanowią most między pokoleniami przechowując historię miejsca oraz ludzi.
16 czerwca 2021 r.
Bibliotekarze z województwa lubuskiego mieli okazję spotkać się z Anną Rau, autorką poradnika „Dżs-y dla praktyków”, co stanowiło okazję do szerszego przedstawienia różnych typów dokumentów oraz zasad ich gromadzenia, opracowania i przechowywania. Gospodarzem wydarzenia była Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. Kamila Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
26 października 2021 r.
Pracownicy bibliotek publicznych z województwa warmińsko-mazurskiego zapoznali się z zasadami prowadzenia zasobu dokumentów życia społecznego od podstaw. Podczas spotkania zaprezentowane zostały najciekawsze i najbardziej reprezentatywne obiekty z zasobu WBP w Olsztynie.
28 września 2021 r.
Młodzi bibliotekarze z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie zapoznali się z różnymi typami dokumentów życia społecznego oraz zasadami ich przechowywania. Szkolenie miało na celu zwrócenie ich uwagi na bogactwo druków ulotnych oraz uwrażliwienie na konieczność ich zachowania.
27 stycznia 2021 r.
Wraz z początkiem 2021 r. rozpoczęła się promocja książki „Dżs-y dla praktyków” wydanej w grudniu 2020 r. Pierwsze spotkanie autorskie z Anną Rau odbyło się online. Rozmowę prowadziła Anna Gromkowska z biblioteki Muzeum Warmii i Mazur. Transmisję na Facebooku WBP odwiedziło 2768 osób, głównie pracownicy bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego, a także bibliotek wojewódzkich i branżowych w kraju.