Statut
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
(ujednolicony tekst statutu w brzmieniu nadanym Uchwałą Nr XIV/214/00 Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie nadania Statutu Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie zmienionego Uchwałą Nr IV/57/03 Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 11 lutego 2003 r., Uchwałą Nr XII/153/03 Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 5 września 2003 r. i Uchwałą Nr XXV/501/13 Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 19 marca 2013 r.
I. Postanowienia ogólne
§ 1
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie, zwana dalej „Biblioteką”, została utworzona na podstawie Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi z dnia 17 kwietnia 1946 r. (Dz. U. z 1946 r. Nr 26, poz.163), przekazana następnie do Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu instytucji kultury o charakterze regionalnym wpisanych do rejestrów prowadzonych przez wojewodów podlegających przekazaniu do samorządów województwa w celu ich prowadzenia, w ramach zadań własnych (Dz. U. Nr 148, poz. 971), działa w szczególności na podstawie:
- Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 1997 r. Nr 85, poz. 539 z późn. zm.),
- Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności
kulturalnej (Dz. U. z 2012 r. , poz.406), - niniejszego Statutu.
§ 2
- Organizatorem Biblioteki jest Województwo Warmińsko-Mazurskie.
- Biblioteka jest instytucją kultury o charakterze regionalnym działającą w obrębie
- krajowej sieci bibliotecznej.
- Biblioteka posiada osobowość prawną. Biblioteka wpisana jest do rejestru instytucji
kultury prowadzonego przez Organizatora. - Biblioteka posługuje się również nazwą skróconą w brzmieniu: Wojewódzka
Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
§ 3
- Siedzibą Biblioteki jest miasto Olsztyn.
- Biblioteka prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza
jej granicami. - Biblioteka używa pieczęci okrągłej zawierającej pośrodku wizerunek orła, a w otoku
nazwę w brzmieniu: „Wojewódzka Biblioteka Publ. w Olsztynie”.
II. Cele i zadania Biblioteki
§ 4
- Podstawowym celem Biblioteki jest zapewnienie mieszkańcom województwa warmińskomazurskiego dostępu do wiedzy, informacji i kultury.
- Do podstawowych zadań Biblioteki należy gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie, ochrona i udostępnianie głównego zbioru materiałów bibliotecznych w województwie; stymulowanie, rozwijanie i zaspakajanie zróżnicowanych potrzeb czytelniczych, oświatowych, kulturalnych i informacyjnych mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego.
§ 5
1. Do szczegółowego zakresu działania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, głównej biblioteki publicznej województwa naleŜy organizowanie bibliotecznej, bibliograficznej i naukowo-badawczej działalności na rzecz narodowej kultury, nauki, edukacji oraz zaspakajanie potrzeb informacyjnych społeczności województwa warmińskomazurskiego, w szczególności:
- gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych, służących obsłudze potrzeb informacyjnych, edukacyjnych i samokształceniowych wszystkich grup czytelniczych, zwłaszcza dotyczących wiedzy o własnym regionie oraz dokumentujących jego dorobek kulturalny, naukowy i gospodarczy;
- pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej, organizowanie obiegu wypożyczeń międzybibliotecznych, opracowywanie i publikowanie bibliografii regionalnych, a także innych materiałów informacyjnych o charakterze regionalnym, tworzenie komputerowych baz danych z tego zakresu;
- gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zbiorów specjalnych, dokumentów życia społecznego, zbiorów obcojęzycznych;
- badanie stanu i stopnia zaspokajania potrzeb użytkowników, analizowanie stanu, organizacji i rozmieszczenia bibliotek publicznych województwa oraz formułowanie i przedstawianie organizatorom propozycji zmian w tym zakresie;
- wydawanie opinii o likwidacji, połączeniu, podziale powiatowych i gminnych bibliotek publicznych województwa i przedstawianie ich organizatorom bibliotek;
- udzielanie bibliotekom publicznym województwa pomocy instrukcyjno-metodycznej, konsultacyjnej i szkoleniowej;
- współdziałanie z samorządami lokalnymi, bibliotekami innych sieci, instytucjami kultury w dziedzinie współtworzenia i promowania inicjatyw służących rozwijaniu i zaspokajania potrzeb z zakresu czytelnictwa, upowszechniania wiedzy i kultury, tworzenia warunków sprzyjających rozwijaniu twórczości literackiej;
- sprawowanie nadzoru merytorycznego w zakresie realizacji przez powiatowe i gminne biblioteki publiczne województwa zadań wynikających z przynależności do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej;
- koordynowanie działalności bibliotek publicznych w celu stworzenia na terenie województwa warmińsko-mazurskiego systemu informacyjnego, stanowiącego integralną część systemu ogólnopolskiego i globalnego;
- koordynowanie prac na rzecz czytelnictwa dzieci oraz innych grup specjalnych; prowadzenie działalności poradniczej, informacyjnej, wydawniczej i popularyzatorskiej związanej z realizacją celów statutowych;
- współpraca, także międzynarodowa, z bibliotekami innych typów, instytucjami naukowymi, organizacjami i stowarzyszeniami oraz osobami fizycznymi, w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb informacyjnych i kulturalnych społeczeństwa;
- podejmowanie działań i koordynowanie prac służących unowocześnianiu bibliotek publicznych.
§ 6
Biblioteka może wykonywać zadania biblioteki powiatowej i miejskiej, na podstawie porozumienia samorządu województwa z powiatem lub gminą. Porozumienie w szczególności określa wielkość środków finansowych, które wnoszą strony porozumienia, niezbędnych do prowadzenia działalności przez Bibliotekę.
§ 7
Bezpośredni nadzór nad działalnością Biblioteki sprawuje Zarząd Województwa Warmińsko Mazurskiego.
III. Organy Biblioteki i jej organizacja
§ 8
- Biblioteka zarządzana jest przez Dyrektora, którego powołuje i odwołuje Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w trybie i na zasadach zgodnych z obowiązującymi przepisami.
- Do zakresu działania Dyrektora należy w szczególności:
- organizowanie i nadzorowanie działalności merytorycznej, administracyjno-gospodarczej i finansowej Biblioteki,
- reprezentowanie Biblioteki na zewnątrz,
- przedstawianie organizatorowi planów rzeczowych i finansowych, sprawozdań
oraz wniosków inwestycyjnych, - wydawanie wewnętrznych aktów prawnych,
- zawieranie i rozwiązywanie umów z pracownikami Biblioteki oraz podejmowanie
decyzji wynikających ze stosunku pracy.
- Dyrektor kieruje Biblioteką przy pomocy jednego Zastępcy.
- Zastępcę Dyrektora powołuje Dyrektor na czas określony lub nieokreślony,po zasięgnięciu opinii właściwych związków zawodowych działających w instytucji, stowarzyszeń zawodowych i twórczych oraz po uzyskaniu zgody Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Odwołanie następuje w tym samym trybie.
- W czasie nieobecności Dyrektora jego funkcję sprawuje Zastępca Dyrektora.
§ 9
W Bibliotece działa jako organ doradczy, Kolegium Dyrektora, w skład którego wchodzą:
Dyrektor, Zastępca Dyrektora, Główny Księgowy oraz osoby wyznaczone przez Dyrektora.
§ 10
Organizację wewnętrzną i strukturę Biblioteki określa regulamin organizacyjny nadawany przez Dyrektora w trybie określonym w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
VI. Majątek i finanse
§ 11
- Biblioteka prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz ustawie o finansach publicznych.
- Podstawą gospodarki finansowej Biblioteki jest plan finansowy ustalony przez Dyrektora z zachowaniem wysokości dotacji Organizatora.
- Źródłami finansowania działalności i funkcjonowania Biblioteki są:
1) dotacje od Organizatora,
2) przychody z prowadzonej działalności,
3) przychody ze sprzedaży, najmu i dzierżawy składników majątkowych,
4) darowizny, spadki i zapisy od osób fizycznych i prawnych,
5) środki otrzymane z innych źródeł. - Organizator przekazuje Bibliotece środki finansowe w formie dotacji:
1) podmiotowej, na finansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań
statutowych, w tym na utrzymanie i remonty obiektów,
2) celowej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji,
3) celowej na realizację wskazanych zadań i programów. - Do składania w imieniu Biblioteki oświadczeń woli a także w zakresie prawa i obowiązków finansowych i majątkowych, uprawniony jest jednoosobowo Dyrektor lub jego Zastępca.
§ 12
- Organizator zapewnia warunki działalności i rozwoju Biblioteki, odpowiadające jej zadaniom.
- Biblioteka gospodaruje samodzielnie należącym do niej majątkiem na zasadach określonych w obowiązujących przepisach, majątek ten może być wykorzystywany jedynie do celów związanych z wykonywaniem zadań statutowych Biblioteki.
§ 13
- Biblioteka może prowadzić, jako dodatkową, działalność gospodarczą w oparciu o właściwe przepisy prawa regulujące prowadzenie działalności gospodarczej.
- Dochód z działalności Biblioteki służy realizacji jej celów statutowych.
V. Postanowienia końcowe
§ 14
- Połączenia, podziału i likwidacji Biblioteki może dokonać Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego na warunkach i w trybie przewidzianych w przepisach odrębnych.
- Zmiany Statutu mogą nastąpić w trybie właściwym dla jego uchwalenia.
§ 15
(skreślony)
§16
(skreślony)
§ 17
(skreślony)
§ 18
(skreślony)