WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2021
SURMIAK-DOMAŃSKA, Katarzyna
Czystka
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021
Laudatio
(Katarzyna Surmiak-Domańska, Czystka, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021)
Nil mirari, nil indignari, sed intellegere – nie dziwić się, nie oburzać, lecz zrozumieć – głosi łacińska sentencja. To trudne zadanie, jakiemu muszą podołać reporterzy, a trudniejsze tym bardziej, jeśli opisują to, co najbliższe, a chcą opisać prawdziwe, bo przecież inaczej nie ma sensu. Dziś nagradzamy książkę, której autorka z odwagą wkroczyła w rejony historii rodzinnej, by nie oburzając się, zrozumieć.
Każdy mógłby napisać taką książkę, ale nie każdy by chciał. Nie tylko dlatego, że potrzebne są doświadczenie, warsztat, research, podróże, czas, literackie zdolności i reporterska dociekliwość. Także dlatego, że wielu z nas miałoby problem, żeby zrobić to szczerze, żeby śmiało zajrzeć do zamkniętych szaf, niby przypadkiem zagubionych listów, otwarcie zapytać rodziców lub dziadków, a potem jeszcze przedstawić ich światu bez malowania szminką. Zbyt łatwo można tu skręcić w patos, sentymentalizm, łzawe wspominki, idealizowanie, ale też w jałowe systemy rozliczeń, jakąś ponurą buchalterię krzywd, kto kogo i kto komu… Autorka unika tych manowców, przedstawiając nam historię rodzinną, która oczywiście jest składową historii większej, w sposób trzeźwy i chłodny, skrupulatnie rejestrując kolejne ślady przeszłości i zabierając nas ze sobą na poszukiwania. Wędrujemy więc tropem tej historii, odkrywamy razem z autorką kolejne karty jak w grze memory.
Śmiem twierdzić, że każdy by mógł napisać taką książkę, bo każdy miałby materiał. Żadnej rodziny nie oszczędziła wojna. Nikt przez to bagno nie przeszedł suchą stopą. Były też inne tragedie. Doświadczenie ludzkiej podłości i przemocy jest straszne. Nic dziwnego, że pojawia się milczenie. O tym w domu się nie mówi, nie mówiło, to się chowało zwłaszcza przed dziećmi, z dobrej woli, chcąc je ochronić. Czy to Holocaust, czy rzeź wołyńska czy coś, co skrywali przez dziesięciolecia Warmiacy i Mazurzy czyli bestialski pochód Armii Czerwonej przez Prusy Wschodnie – nad tym zalegało milczenie, zmowa milczenia. O takim bolesnym milczeniu, które ciąży, które „jak makiem zasiał”, pisały także inne laureatki Literackiej Nagrody Warmii i Mazur – Alicja Bykowska Salczyńska w tomie poezji „Cno” oraz Anna Matysiak, również poetka, w książce „Tyle nieznanych ryb”. Tegoroczna laureatka, przedstawicielka literatury faktu, robi to inaczej. Opowiada nam, jak sama musiała sie przez to milczenie przeorać, żeby poznać rodzinną historię i jak musiała wskrzesić osoby w rodzinnej historii przemilczane, wyrugowane z niej, co więcej, musi przełamać opór tych, którzy nie chcą pamiętać, którzy zostawili to za sobą, by jakoś żyć w nowych czasach, nowych miejscach. Krok po kroku autorka odblokowuje tę zaczopowaną pamięć i zapoznaje nas z babcią Franką, której sama nigdy nie miała szansy poznać, z dziwnym szowinistycznym wujem z Ameryki, ze swoim ojcem, niegdyś aktorem Teatru imienia Stefana Jaracza w Olsztynie, ale w książce pokazanym też jako chłopiec, który musi sobie radzić. Wiele barwnych postaci buduje tę rodzinną konstelację; są też znajomi z wołyńskiej wsi, sąsiedzi i ich potomkowie, opowieść rozrasta się na Francję i Stany Zjednoczone, sięga po dzień dzisiejszy. Jej napędem jest potrzeba zrozumienia i co za tym idzie – oczyszczenia i tak wolę myśleć o tytułowej czystce. Bo choć pierwsze przychodzi do głowy skojarzenie „czystka etniczna”, jako drugie – „czystka”, rozumiana jako amnezja, pustka głowie, to jest to książka o czystce, jaką musimy czasem zrobić w naszym życiu, w naszej rodzinie, czasem też w imieniu rodziców lub dziadków, żeby iść dalej. Trzeba zaświeć latarką w najciemniejszy kąt i posprzątać do czysta, chociaż to wcale nie jest miłe, ale jeszcze gorzej jest się garbić pod ciężarem niewypowiedzianych rodzinnych traum i nieść je przez kolejne pokolenia. Trzeba się zmierzyć z rodzinną historią, z sumą rodzinnych historii, żeby być zdrowym, zagoić rany, nikogo nie winić, na nim się nie mścić. Wreszcie dojrzeć. Żeby zdrowe było i ciało. Psychologia podpowiada nam rozwiązania, jako miłośnicy literatury wierzymy też w oczyszczającą moc opowieści.
Warto też zauważyć, że nagrodzoną dziś książkę napisała kobieta, a ważnym jej wątkiem jest żeńska linia rodzinnego dziedzictwa. Historia żadnego człowieka nie zaczyna się w chwili narodzin, a uszanowanie pamięci kobiet w rodzinie, uznanie ich roli i rangi, to bardzo istotne. Babcia Franka, choć tak łatwo mogła zniknąć, została uratowana. To daje siłę wnuczce.
Polecamy tę książkę mieszkańcom Warmii i Mazur nie tylko dlatego, że to dobra książka napisana przez cenioną reportażystkę, która urodziła się w Olsztynie, spadkobierczynię najlepszych cech polskich mistrzów reportażu. Także dlatego, że w naszym regionie może ona rezonować szczególnie. Mamy korzenie wieloetniczne, wielokulturowe, dziadkowie lub rodzice byli przesiedleńcami z własnej lub cudzej woli. Mamy swoje rodzinne traumy i swoje milczenie, swoje zaniki pamięci. Mam nadzieję, że jesteśmy impregnowani na idee nacjonalistyczne i tę malignę, która każe w nocy iść do sąsiada z naostrzoną siekierą. Ale mamy co przepracowywać, nad czym popłakać, co spróbować zrozumieć. Pięć lat przed „Wołyniem” Wojciech Smarzowski nakręcił „Różę”, pamiętajmy o tym na Warmii i Mazurach niemal bez Warmiaków i Mazurów. Honorujmy ich miejsce w naszej historii.
W imieniu kapituły: szanujemy autorkę za odwagę, dziękujemy, że podzieliła się historią prywatną, którą początkowo pisała dla siebie jako rodzaj autoterapii i chciała dla siebie zachować, doceniamy za takt wobec osób bliskich i dalekich, zauważamy warsztat, język i formę, i wiemy, że to opowieść uniwersalna, opowieść o krzywdzie i jej dziedziczeniu. Mamy też świadomość, że teraz trwa wojna u naszych sąsiadów, że do tej historii właśnie dopisują się kolejne przerażające rozdziały, co już wymyka się naszemu zrozumieniu.
Joanna Wilengowska
maj 2022
WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2021
nagroda czytelników
DOBIES, Aleksandra
Uroczysko
Olsztyn: Miejska Biblioteka Publiczna, 2021
WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2021
nominacje
Kapituła Literackiej Nagrody Warmii i Mazur ogłosiła piątkę finalistów.
To publikacje autorów z naszego regionu, które ukazały się na rynku wydawniczym w 2021 roku.
BURCZYK, Piotr
Teraz
Warszawa: Wydawnictwo SIGNI, 2021
Poeta w najnowszym wydawnictwie prezentuje wiersze poruszające takie tematy jak tożsamość człowieka, przemijanie i pamięć o historii życia zwykłych ludzi, do pisania o których natchnęły go przedmioty umiejscowione w poniemieckim domu, w którym mieszka z rodziną. Za inspiracje posłużyły mu m.in. drewniany stół, belka wisząca w charakterze ozdoby na jednej z domowych ścian czy znaleziona na strychu narta.
DOBIES, Aleksandra
Uroczysko
Olsztyn: Miejska Biblioteka Publiczna, 2021
Uroczysko Aleksandry Dobies to baśń wypleciona z warmińskich podań, wypełniona zapachem wilgotnego lasu, zagnieżdżona w wierzeniach i obyczajach naszych przodków. To opowieść o świecie, w którym bać się należy tylko nas samych. Gdy pozwolimy dojść do głosu tradycji, legendom i baśniom, dotrzemy do własnych korzeni i obudzimy to, co drzemie uśpione na dnie.
MAZIUK, Anna
Instynkt. O wilkach w polskich lasach
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021
Z książki Anny Maziuk wyłania się obraz fascynującego zwierzęcia, bardzo rodzinnego, tworzącego silne więzi, dzikiego, ale nie złego – wilka. Bohaterami książki są także ludzie – naukowcy i pasjonaci, którzy poświęcili życie badaniu i ochronie wilków, fotografowie, hodowcy, leśnicy i myśliwi. „Instynkt” jest opowieścią o relacjach człowieka ze zwierzęciem – skomplikowanych, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem.
SURMIAK-DOMAŃSKA, Katarzyna
Czystka
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021
Czystka to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.
ŻULCZYK, Jakub
Informacja zwrotna
Warszawa: Wydawnictwo Świat Książki, 2021
Kania, alkoholik leczący się z choroby w ośrodku „Jutro”, wyrusza w szaleńczą podróż w poszukiwaniu syna. Ta odyseja po mieście, w którym każde z miejsc ma swoja brudną tajemnicę, popchnie go w najmroczniejsze rejony ludzkiego psyche, naprowadzi na trop największej w polskich dziejach afery reprywatyzacyjnej oraz skonfrontuje ze złem, które wyrządził swojej rodzinie. Klucz do odkupienia i odnalezienia syna tkwi w jego wyniszczonym przez alkohol umyśle. Musi sobie tylko przypomnieć.
Wawrzyn przyznaje kapituła w składzie: Robert Lesiński, Andrzej Marcinkiewicz, Wojciech Ogrodziński, Małgorzata Sieniewicz, dr hab. Joanna Szydłowska, prof. UWM, Adrianna Walendziak, Joanna Wilengowska.