WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2024
nominacje
Kapituła Literackiej Nagrody Warmii i Mazur ogłosiła piątkę finalistów. To publikacje autorów z naszego regionu, które ukazały się na rynku wydawniczym w 2024 roku.
Eliza Kącka
Wczoraj byłaś zła na zielono
Bezkompromisowa i brawurowa – taka jest autobiograficzna proza Elizy Kąckiej. To opowieść o podwójnym doświadczeniu pewnej odmienności i nieprzystawalności do narzuconych społecznie ram. O mozolnym, ale pięknym budowaniu trudnej, nieoczywistej relacji. O byciu matką i córką. O życiowym dryfie, performowaniu świata i wydreptywaniu wiedzy. O dzielności. O miłości. O życiu w kokonie i wychodzeniu z niego motylem. O tym, ile mogą znaczyć słowa i jak to jest widzieć je w kolorach.
Bartosz PANEK
Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach
Nie ma jednej prawdy o PGR-ach – każde funkcjonowało inaczej. Bartosz Panek analizuje codzienność ich mieszkańców, rozmawia z byłymi pracownikami i dyrektorami, wspominającymi czasy zorganizowanego życia i ciężkiej pracy. Pyta o skutki prywatyzacji, społeczne piętno, dziedzictwo materialne i niematerialne oraz to, co zostało z kombinatów trzy dekady po ich likwidacji. Szuka śladów w relacjach, badaniach i mediach.
Katarzyna ROMAN-RAWSKA
Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach
Historia starowierów zaczyna się w XVII wieku, gdy opuścili Rosję, buntując się przeciw reformom religijnym. Część z nich osiadła w okolicach Suwałk. Katarzyna Roman-Rawska, potomkini starowierów, opowiada o kobiecej linii swojej rodziny, dumie i wstydzie z pochodzenia, duchowości, codzienności i życiu na marginesie historii.
Erdmute SOBASZEK
Tak
”Świat powstaje poprzez opowieści. Sensualne, oddające szorstkość i chropowatość materii żywego życia słowa Mute budują świat rozpoznający połączenia ludzkiego z pozaludzkim – świat empatii, zaangażowania i odpowiedzialności. Świat, do jakiego trzeba nam powracać.”
Sławomir SOCHAJ
Niedopolska. Nowe spojrzenie na Ziemie Odzyskane
„Niedopolska” to nie tylko klasyczny esej, ale także reportaż, który przenosi czytelnika w różne zakątki Polski, w miejsca, gdzie historia spotyka się z codziennością. Autor z pasją bada losy dzieł sztuki, które po wojnie opuściły „odzyskane” kościoły, przybliżając w ten sposób czytelnikom nie tylko ich artystyczną wartość, ale także emocjonalny ładunek, jaki niosą. Rozmowy z osobistościami kultury, takimi jak Joanna Kuciel-Frydryszak czy Piotr Siemion, dodają książce głębi i osobistego wymiaru, pozwalając na lepsze zrozumienie kontekstu kulturowego tego regionu.
Wawrzyn przyznaje kapituła w składzie: dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof UWM, Krzysztof Dąbkowski, Paweł Dobrowolski, Kornelia Kurowska, Robert Lesiński, dr hab. Joanna Szydłowska, prof. UWM, Adrianna Walendziak, Joanna Wilengowska.