„WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur”
Kapituła Wawrzynu
Robert Lesiński
Andrzej Marcinkiewicz
Wojciech Ogrodziński
dr hab. Joanna Szydłowska, prof. UWM
Adrianna Walendziak
Joanna Wilengowska
Regulamin Kapituły
§ 1. Kryteria i zasady ogólne
- Patronat honorowy Nagrody sprawuje Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Kapituła chce promować książki mądre, piękne i starannie wydane.
- Kapituła spośród wydanych w roku ubiegłym książek nominuje do nagrody maksymalnie do pięciu z nich. Nominowane pozycje są następnie prezentowane w mediach a w wyniku głosowania czytelników Gazety Olsztyńskiej i słuchaczy Radia i Telewizji Olsztyn zostanie przyznana jednej z nich „Nagroda czytelników”.
- Autor wybranej przez Kapitułę książki otrzymuje WAWRZYN (statuetkę) i nagrodę pieniężną.
§ 2. Tryb działania Kapituły
- Kapitułę WAWRZYNU – Literackiej Nagrody Warmii i Mazur powołano na podstawie decyzji dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie i uchwały Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Czytelniczego w Olsztynie.
- Kapituła jest organem działającym kolegialnie i skupiającym osoby zawodowo związane z literaturą i książką.
- Dla ważności podejmowanych decyzji i dokonywanych wyborów wymagany jest udział ponad 50% składu członków Kapituły.
- Jednomyślne decyzje i wybory mogą być przyjmowane w drodze aklamacji, a wobec braku jednomyślności rozstrzygane są w głosowaniu tajnym zwykłą większością głosów.
- Kapituła obraduje z wyłączeniem jawności. Członkowie Kapituły zobowiązani są do zachowania tajemnicy obrad.
§ 3. Szczegółowe zasady działania
- Z nadania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Czytelniczego suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły. Oznacza to osobistą odpowiedzialność każdego z członków Kapituły za trafność, obiektywność, rzetelność i niekoniukturalność dokonywanych wyborów.
- Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.
- Prawo zgłoszenia książki do nagrody przysługuje wydawcom, dziennikarzom, bibliotekarzom, instytucjom kultury oraz czytelnikom. Zgłaszający wydawca może przesłać egzemplarze okazowe, które po zakończeniu prac Kapituły zostaną przekazane Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Termin zgłoszeń do nominacji upływa 31 stycznia każdego roku, decyduje data stempla pocztowego. Zgłoszenie należy przesłać na adres WBP w Olsztynie ul. 1 Maja 5
Kapituła dokonuje wyboru nie więcej niż pięciu nominowanych do Wawrzynu, spośród książek wydanych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. - Decyzję o nominacjach i przyznaniu Wawrzynu Kapituła podejmuje w formie uchwały.
- Wręczenie Wawrzynu jest aktem, którego oprawę organizuje Kapituła. Uroczystość ta obejmuje wręczenie Wawrzynu poprzedzone laudacją – wraz z Wawrzynem wyróżniony autor otrzymuje Akt Nadania Wawrzynu i nagrodę pieniężną. Następnie wręczony zostaje Dyplom Honorowy „Nagroda Czytelników” autorowi książki, na którą czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej” i słuchacze „Radia Olsztyn” oddali najwięcej głosów, oraz wyróżnienie honorowe za książkę o szczególnych walorach edytorskich i poznawczych.
§ 4. Postanowienie końcowe
- Zobowiązuje się Kapitułę do przedsięwzięcia wszelkich starań celem nadania WAWRZYNOWI – Literackiej Nagrodzie Warmii i Mazur jak najwyższej rangi.
- Obsługę administracyjną i techniczną Kapituły zapewnia Sekretariat Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.