Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie ma w swojej ofercie liczne zajęcia, prelekcje, spotkania oraz warsztaty skierowane do różnych grup wiekowych. Są wśród nich te poświęcone tematyce regionalnej, np. kuchni Warmii i Mazur, granicom obu krain historycznych czy też lokalnym baśniom i legendom. W roku jubileuszowym 2020 postanowiliśmy dołączyć do oferty kolejne warsztaty regionalne z wykorzystaniem miejsca wyjątkowego – Pracowni Technik Drukarskich znajdującej się w WBP w Olsztynie przy ul. 1 Maja 5.
Opis oferty edukacyjnej: O regionie w Pracowni Technik Drukarskich
Zajęcia dla grup szkolnych oraz zorganizowanych grup dorosłych prezentujące ciekawe miejscowości oraz postaci związane z regionem, szczególnie aktywne w okresie międzywojennym. Czas trwania: 1 godzina (krótkie zabawy i prezentacje o regionie oraz aktywne działania na prasach drukarskich).
Aby o regionie opowiadać jeszcze ciekawiej zakupione zostały specjalne materiały i narzędzia: matryce drukarskie, wałki i szpachelki do rozprowadzania farby drukarskiej, papier.
Proponowana tematyka:
Efektem zajęć warsztatowych będą samodzielnie wykonane na prasach drukarskich i złotniczych odbitki sylwetek osób z regionu lub panoramy wybranych miast (w formacie pocztówki).
- słynne kobiety z Warmii i Mazur: Maria Zientara-Malewska, Emilia Sukertowa-Biedrawina, Władysława Knosała, Joanna Pieniężna, Anna Łubieńska;
- olsztyńscy drukarze: Joanna Pieniężna, Seweryn Pieniężny;
- patroni olsztyńskich ulic: Jan Boenigk, Feliks Nowowiejski, Michał Kajka, Bogumił Linka, Jan Baczewski;
- artyści, poeci i kompozytorzy: Michał Kajka, Maria Zientara-Malewska, Feliks Nowowiejski;
- działacze plebiscytowi: Fryderyk Leyk, Kazimierz Jaroszyk, Bogumił Linka;
- wyjątkowi pedagodzy: Władysława Knosała, Maria Zientara-Malewska
- lub poświęcone każdej postaci osobno.