„Twoje miejsce? Biblioteka!”
„Twoje miejsce? Biblioteka!” to cykl 13 aktywnych, w większości innowacyjnych, działań. Kierowanych głównie do dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych, szczególnie seniorów. Chcemy, aby uczestnicy zajęć, warsztatów i spotkań mogli spędzić czas w przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni biblioteki, otwartej dla wszystkich poszukujących miejsca dla siebie w towarzystwie książek, z ciekawymi wydarzeniami i atrakcyjnymi formami spędzania czasu. Pragniemy także formować miejscową sferę kulturalną i społeczną. Kreować wizerunek biblioteki jako nowoczesnej instytucji wychodzącej naprzeciw nowym trendom.
Dzięki umiejscowieniu zajęć w bibliotece w każdej chwili jest możliwość, aby znaleźć podpowiedź w fachowej literaturze.
„Tradycyjnie-innowacyjnie!”
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie realizuje przedsięwzięcie „Tradycyjnie-innowacyjnie!”
Ekspedycja Zientara-Malewska
Wielomodułowy projekt edukacyjny realizowany w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji 130. rocznicy urodzin warmińskiej poetki, Marii Zientary-Malewskiej. Narzędzia powstałe w ramach projektu, pomocne w zapoznaniu się życiorysem i twórczością Zientary-Malewskiej, jak też z czasami, w których żyła: mobilna wystawa na planszach, teka edukacyjna (7 plansz ilustrowanych, tłumaczenie 7 wierszy poetki na język Breaille’a, scenariusz zajęć), gra terenowa w Olsztynie (aplikacja na platformie Action Bound), nagrania poezji Zientary-Malewskiej oraz podcast na temat życia poetki.
„Tu Mieszkam, Tu Zmieniam EKO”
Na początku 2024 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie dostała grant z projektu Fundacji Santander: „Tu Mieszkam, Tu Zmieniam EKO”. Przeprowadzono modyfikację terenu przed biblioteką na bardziej przyjazną owadom i miejskim ptakom. Pojawiły się trzy owadzie hotele, dwie duże skrzynie w których posadzono jeżówki w różnych kolorach, kocimiętkę i werbenę. Na środku pojawiło się poidło z którego korzystają gołębie, mazurki i sikorki. Postawiono też kompostownik, który pozwala zagospodarować odpady bio. W ramach projektu zakupiono też donice na taras (przy nowej części), gdzie pojawiły się rośliny, min. sosna karłowata, jeżówka, czy trawy. Po sezonie letnim w glebie posadzono dziesiątki cebulek tulipanów, krokusów i przebiśniegów. Zostaną też zawieszone budki lęgowe, a w sezonie zimowym w ogrodzie stanie karmnik. |
Złap inspirację
Bibliotekarzy z bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego zapraszamy do udziału w wyjątkowych szkoleniach, które pomogą w zaprojektowaniu nowych usług w naszych placówkach. Szkolenia dedykowane są szczególnie osobom zainteresowanym innowacyjnymi formami pracy.
Działanie realizowane w partnerstwie z 5 bibliotekami realizującymi zadania powiatowe.
BIBLIOTEKA NA CO DZIEŃ I DLA KAŻDEGO
Bibliotekarzy z bibliotek publicznych województwa warmińsko-mazurskiego zapraszamy do udziału w wyjątkowych szkoleniach, które pomogą w zaprojektowaniu nowych usług w naszych placówkach. Szkolenia dedykowane są szczególnie osobom nowo zatrudnionym, które szukają pomysłów na ciekawe zajęcia z mieszkańcami w różnym wieku, szczególnie realizowane w soboty. Nie wykluczamy także doświadczonych bibliotekarzy, którzy chcą zacząć wdrażać nowe tematy zajęć w swoich placówkach.
Ameryka w twojej bibliotece
Ameryka w twojej bibliotece jest programem realizowanym w partnerstwie między ambasadą USA a wybranymi bibliotekami publicznymi w Polsce. Celem programu jest pogłębianie wiedzy na temat Stanów Zjednoczonych oraz działanie na rzecz obopólnego zrozumienia pomiędzy Polakami a Amerykanami. Program zapewnia dostęp do amerykańskiej biblioteki cyfrowej eLibraryUSA, umożliwia korzystanie z kolekcji anglojęzycznych książek, a także udział w organizowanych w ramach projektu warsztatach, spotkaniach, pokazach i innych wydarzeniach kulturalnych, poświęconych Stanom Zjednoczonym Ameryki
Biblioteka Niemiecka i Medioteka Języka Niemieckiego
Biblioteka Niemiecka i Medioteka Języka Niemieckiego to kolekcje udostępnione czytelnikom Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przez Goethe-Institut w Warszawie w ramach współpracy partnerskiej obu instytucji. Biblioteka Niemiecka to bogaty zbiór beletrystyki, książek popularnonaukowych, słowników i encyklopedii oraz multimediów, audiobooków i płyt CD, prezentujący współczesną literaturę, kulturę i sztukę niemiecką. Jest to propozycja nie tylko dla studentów germanistyki i lektorów języka niemieckiego, ale także dla każdego, kto zainteresowany jest szeroko rozumianą kulturą Niemiec oraz chce doskonalić swoje umiejętności językowe. Kolekcja obejmuje szeroki wybór niemieckojęzycznej prozy współczesnej, poradniki językowe, leksykony i słowniki, publikacje dot. teorii języka i literatury oraz bogaty zbiór albumów prezentujących architekturę, malarstwo, grafikę, rzeźbę oraz fotografię współczesnych artystów niemieckich.
Akredytacja w programie Erasmus+
W trakcie realizacji naszego poprzedniego projektu w programie Erasmus+ wnioskowaliśmy o przyznanie konsorcjum bibliotek publicznych koordynowanemu przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie Akredytacji w tym programie. Otrzymaliśmy ją i w 2022 roku rozpoczęliśmy realizację pierwszego projektu w ramach tej akredytacji. WBP w Olsztynie założyła konsorcjum z kilkoma bibliotekami z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, by wspólnie z nimi organizować działania edukacyjne dla pracowników w zakresie edukacji dorosłych. W ramach przedsięwzięcia bibliotekarze odbywają szkolenia językowe i zagraniczne wyjazdy studyjne do bibliotek i innych instytucji kultury, w których zdobywają nowe doświadczenia. Projekt, zaplanowany do realizacji w latach 2021-2027, w 2024 r. będzie obejmował część III i IV projektu (każda w ramach oddzielnie wnioskowanych budżetów na realizację zaplanowanych zadań). W naszym konsorcjum znalazły się:
- Miejska Biblioteka Publiczna w Biskupcu
- Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie
- Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku
- Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie
- Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
- Biblioteka Elbląska
- Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim
- Polana Kultury – Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Orzyszu
- Miejska Biblioteka Publiczna w Pasymiu
Zapraszamy wszystkie biblioteki publiczne z województwa warmińsko-mazurskiego do włączania się w nasze konsorcjum i wysyłania swoich pracowników za granicę, by mogli tam zwiększać swoje kwalifikacje i zdobywać nowe doświadczenia w zakresie edukacji dorosłych. Chętnych zapraszamy do kontaktu z Działem Analiz i Współpracy WBP w Olsztynie:
- e-mail: wspolpraca@wbp.olsztyn.pl
- tel. +48 89 524 90 41
Więcej informacji znajdziecie na profilu projektu na Instagramie: @bibliogoeserasmus
DKK
W województwie warmińsko-mazurskim obecnie funkcjonuje 120 klubów przy bibliotekach publicznych, a koordynatorem projektu jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.
Nie siedź – sieciuj!
Celem projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego skierowanego do bibliotek wojewódzkich jest wzmocnienie istniejących lub powołanie nowych sieci współpracy opartych na zasobach bibliotek działających na terenie województwa. WBP w Olsztynie jest jedną z 5 bibliotek wojewódzkich z kraju biorących udział w projekcie od początku (obok placówek wojewódzkich z Kielc, Torunia, Lublina i Wrocławia). Później włączyły się do niego wszystkie wojewódzkie biblioteki publiczne z Polski. Projekt jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2019-2020 realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach umowy dotacji B188/2019/PLN. Jego działania są nadal kontynuowane.
#ZielonaInstytucjaKultury
Celem projektu jest zapoznanie się z dobrymi, ekologicznymi praktykami stosowanymi przez polskie i francuskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz kultury, a także wdrożenie ich do codziennej pracy. Zdefiniowano 3 tematy: polityka ekologiczna wewnątrz instytucji/organizacji, organizacja wydarzeń kulturalnych z uwzględnieniem ekologicznych zachowań oraz ekologiczna edukacja dorosłych słuchaczy i uczestników wydarzeń. W ramach projektu zostanie opracowana m.in seria wideoporadników dobrych, zielonych praktyk oraz szkolenia dla edukatorów i animatorów. Wspólnie z partnerami projektu chcemy, aby realizacja projektu stała się pierwszym krokiem do skonsolidowanych działań środowiska kultury na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w naszym mieście i regionie.
Zgodnie z założeniami, nasze działania realizowane będą w następujących obszarach:
1. polityka ekologiczna wewnątrz instytucji/organizacji,
2. organizacja wydarzeń kulturalnych z uwzględnieniem postaw proekologicznych oraz
3. ekologiczna edukacja dorosłych słuchaczy i uczestników wydarzeń.
Regionalny Program Operacyjny
Głównym celem projektu jest zwiększenie liczby osób korzystających z oferty Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, dzięki zakupowi sprzętu i wyposażenia do realizacji nowych lub utrzymania dotychczasowych usług kulturalnych.
Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie bierze udział w projekcie Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury.
To projekt, który podejmuje temat dostępności i włączania osób z niepełnosprawnością oraz seniorów w działania instytucji kultury. Jego celem jest poprawa dostępności instytucji kultury w przygotowaniu i realizacji oferty. W ramach projektu w latach 2024-2026 pracownicy biblioteki wezmą udział w cyklu szkoleń, które pomogą nam poprawić dostępność naszych wydarzeń.
Projekt „Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury” jest finansowany w ramach działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Więcej informacji możecie znaleźć tutaj: https://nck.pl/szkolenia-i-rozwoj/projektowanie-uniwersalne-kultury