Literacki Woodstock Ogólnopolski Zlot Dyskusyjnych Klubów Książki 2016
Pisarze, spotkania autorskie, klubowicze z całego kraju – w ostatnich dniach lipca (27-31.07) Wrocław stał literaturą za sprawą Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki działających w całej Polsce. W 2016 roku projekt DKK – zainicjowany i koordynowany przez Instytut Książki, organizatora zlotu – obchodzi bowiem swoje 10-lecie. Nieprzypadkowe było też miejsce imprezy – największe miasto województwa dolnośląskiego pełni obecnie funkcję Europejskiej Stolicy Kultury.
Impreza zgromadziła niemal 1 000 miłośników książek z różnych zakątków Polski. Większość przewidzianych w programie imprezy atrakcji miała miejsce na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. To tam, w 8 namiotach rozstawionych na malowniczej polanie, odbywały się spotkania autorskie z ludźmi pióra – pisarzami, poetami, reporterami, dziennikarzami, publicystami. Wśród zaproszonych gości pojawiły się takie nazwiska jak Sylwia Chutnik, Magdalena Tulli, Marek Krajewski, Wojciech Jagielski, Jacek Hugo-Bader, Grażyna Jagielska, Łukasz Orbitowski, Gaja Grzegorzewska, Michał Rusinek, Mariusz Urbanek, Ziemowit Szczerek i wielu innych. Uczestnicy zlotu mogli także uczestniczyć w spotkaniach ze specjalnymi gośćmi w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich, które odbyły się na scenie głównej – Rosą Montero i Ildefonso Falconesem z Hiszpanii oraz Olgą Tokarczuk.
Dziesiąte urodziny Dyskusyjnych Klubów Książki były również okazją do podsumowań ich działalności. Na uroczystej gali, na której przedstawiono koordynatorów projektu z poszczególnych województw, wręczono także nagrody dla autorów, po których książki przez ostatnie 10 lat członkowie klubów sięgali najczęściej. Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach. Wiesław Myśliwski oraz Jacek Dehnel zostali nagrodzenie ex-aequo za literaturę piękną, natomiast w kategorii non fiction niepodzielnie królował Jacek Hugo-Bader. Najpopularniejszą autorką książek dla dzieci i młodzieży okazała się Barbara Kosmowska. Oficjalną inaugurację festiwalu zamknął koncert Pablopavo i Ludzików.
Nie był to jednak jedyny akcent muzyczny Literackiego Woodstocku. W sobotę w samo południe na rynku we Wrocławiu ponadtysięczny chór – składający się z członków DKK z całej Polski oraz niemal dwustu profesjonalistów z projektu Singing Europe – po raz pierwszy wykonał Hymn Książki UNESCO, Włosek poety. Do słów Tadeusza Różewicza muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Muzyczna atrakcja poprzedziła spotkanie z ostatnim gościem specjalnym – w ramach Miesiąca Spotkań Autorskich na scenie zlokalizowanej na wrocławskim rynku o swojej książce opowiedziała Danuta Wałęsa.
Literacki Woodstock był świetną okazją do kontaktu z żywą literaturą. Uczestniczący w imprezie autorzy nie ograniczali się do rozmowy z prowadzącym spotkanie – odpowiadali również na liczne pytania ze strony publiczności, często prowokujące gorące dyskusje. Czytelnicy oblegali swoich ulubionych pisarzy także po spotkaniach, wykorzystując krótką chwilę na rozmowę, wspólne zdjęcie czy prosząc o złożenie autografu w książce zakupionej w festiwalowej księgarni.
W Europejskiej Stolicy Kultury nie mogło oczywiście zabraknąć Warmii i Mazur. Z naszego województwa Wrocław odwiedziło ponad 50 członków z 14 Dyskusyjnych Klubów Książki Ź– najliczniej reprezentowane były DKK Ostróda i DKK Tolkmicko, duże grupy pojechały również z klubów z Dobrego Miasta i Szwarcenowa. Poza nimi w zlocie wzięły udział DKK z Godkowa, Korsz, Pasłęka, Reszla, Pieniężna, Rynu, Jamielnika, Żurawca, Olsztynka i Olsztyna. Dla klubowiczów z naszego regionu wspólny wyjazd oznaczał nie tylko książkowe emocje i nowe lektury, lecz także możliwość integracji na szczeblu lokalnym.
Bogaty program zlotu zadowolił chyba nawet najbardziej wymagających czytelników, głodnych literackich wrażeń i umożliwił im zapoznanie się z klubowiczami z innych miast. Niekończącym się rozmowom o książkach sprzyjały przewidziane w programie spotkania autorskie oraz mniej formalne pogawędki prowadzone przez uczestników w zlotowym kąciku wypoczynkowym na świeżym powietrzu.
Dla społeczności Dyskusyjnych Klubów Książki wrocławskie spotkanie było jedyne w swoim rodzaju. Po raz pierwszy nie tylko moderatorzy, lecz także sami klubowicze mogli wymienić się doświadczeniami z kolegami i koleżankami z całej Polski, podzielić się refleksjami i opiniami, a także robić to, co kochają najbardziej – obcować z literaturą.