Teka edukacyjna: tablica "Pieśń weselna"
Przy jeziorze ścieżka,
Przy ścieżce jałowiec,
Czy mnie dziewczę kochasz,
Powiedz, miła! Powiedz!
Pójdziemy tą ścieżką
Miesiącem srebrzoną,
Jezioro nam zagra
Piosenkę ulubioną.
Piosenkę weselną
O mirtowym wianku,
Co śpiewała babcia,
Przedząc na szlombanku.
Lecą dzikie gęsi
Klangorem w przestrzeni,
Witają, witają
Skarb złotej jesieni.
W jesieni wesele
Huczne wyprawimy,
Ludzie z całej wioski
Na nie zaprosimy.
Zagrają nam wiwat
I podług zwyczaju
Piosenkę o chmielu
Wszyscy zaśpiewają.
Wiersze zebrane, Olsztyn, Littera, 2004.
Autorka pracy: Julia Tarnowska.
Ślub dawniej był naprawdę poważną decyzją, często bardziej decyzją dwóch rodzin niż dwojga młodych… Łączono ziemie, ratowano majątki, kalkulowano na przyszłość, „ratowano honor”. A losy ludzkie potem układały się rozmaicie – niektóre związki były szczęśliwe, inne – nie. W procesie łączenia par uczestniczyły swatki i swaci, czyli niejako profesjonaliści, a później w procesie organizacji ślubu i wesela niezwykle ważni byli drużbowie i druhny, występujący w imieniu młodych. Ci bowiem mieli się w tym czasie przygotowywać do przejścia w prawdziwą dorosłość i życie „na swoim”. To wszystko nie oznacza oczywiście, że gdzieś tam w tym wszystkim nie pojawiała się miłość.
Przeczytaj więcej o przygotowaniach do ślubu i wesela na Warmii i Mazurach.
Ten wiersz jest niezwykle wdzięczny. To dialog młodych, zakochanych w sobie ludzi, którzy frunąc na fali emocji, widzą finał swojego szczęścia: rychły ślub i wesele. Posługują się przy tym słowami zaczerpniętymi z piosenek, które znają od dzieciństwa. Najprawdopodobniej wydają im się one najlepszymi, jakie mogą oddać to, co im się przydarzyło. Młodzi wspominają więc gęsi frunące niebem, mirtowy wianek, jaki będzie miała na głowie panna młoda, chmiel z najsłynniejszej pieśni weselnej. Muzyka i sam dźwięk w ogóle są bardzo ważne w tym wierszu, zakochanym wszystko gra i śpiewa – jezioro, księżyc, jałowiec, rodzina, przyjaciele i obcy. Ciekawe jest odniesienie do ówczesnej obyczajowości. Wesele rzeczywiście najlepiej było wyprawić na jesień, kiedy już jest po żniwach i komory są pełne jedzenia i jest czym ugościć weselników. Jesień to też dobra symbolicznie pora na takie święto: zwiastuje zasobną przyszłość dla państwa młodych. A gęsi rzeczywiście odlatują tuż po żniwach – głośno gęgając, czyli z klangorem.
Przeczytaj więcej, co miał chmiel do ślubu…
słowa-klucze tekstu:
JAŁOWIEC / MIRT
JEZIORO / ŚCIEŻKA
GĘSI / PIOSENKA
Spójrz na słowa klucze tekstu: otwórz nimi przestrzeń w swojej wyobraźni… Pomyśl, co to znaczy „miłość”?
Pomyśl, w jaki sposób okazujesz miłość sobie? Czy dbasz o siebie i o ciało, i o umysł, i o ducha? Czy zapewniasz im odpoczynek, rozrywkę, i pracę – w tej właśnie kolejności?
Pomyśl, jak okazujesz miłość tym, których kochasz? Czy oni na pewno to wiedzą?
Posłuchaj wiersza
Czyta: Hanna Banasiak.
Książki o pielęgnowaniu miłości (każdej) w katalogu WBP w Olsztynie.
Zadanie 1
Przeczytaj głośno wiersz.
Poćwicz sztukę pięknego czytania.
Zadanie 2
Wybierz się na specjalny spacer z osobą, którą kochasz (w tym – ze sobą) w miejsce, gdzie będziesz mógł dostrzec, jak przyroda ilustruje Twoją intencję.
Jeśli chcesz zanurzyć się w pozostałych wierszach “Ekspedycji”, naciśnij mnie i przejdź do sekcji “Wyobraźnia”.