Kolejny milowy krok w historii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie – znaleźliśmy się na ogólnopolskiej liście rankingowej bibliotek, które zostaną włączone do zintegrowanego systemu zasobów bibliotecznych Alma. Dzięki temu staniemy się jeszcze bardziej nowocześni i dostępni dla naszych użytkowników!
Co to oznacza dla czytelników w praktyce?
Docelowo Alma ma zastąpić użytkowany w WBP w Olsztynie system MAK+, a wyszukiwarka Primo zastąpi przeglądarkę SzukamKsiążki.pl. System Alma i wyszukiwarka Primo to dziś jedne z najnowocześniejszych światowych rozwiązań realizujących potrzeby wszystkich typów bibliotek, od największych narodowych, po najmniejsze specjalistyczne. Alma jest nowoczesnym, działającym w chmurze, kompleksowym systemem bibliotecznym, dzięki któremu czytelnicy łatwiej i szybciej otrzymają informację o poszukiwanych przez nich materiałach, a bibliotekarze mają znacząco ułatwione zarządzanie zasobami oraz procesami bibliotecznymi.
Wyszukiwarka Primo umożliwia proste lub zaawansowane jednoczesne przeszukiwanie wszystkich baz danych instytucji zrzeszonych w konsorcjum, a także m.in. rezerwowanie tytułów ze zbiorów biblioteki, samodzielne prolongowanie terminów zwrotów czy składanie propozycji zakupów zbiorów.
System został zakupiony przez Bibliotekę Narodową, która wdroży go bezpłatnie do końca 2025 roku jedynie w wybranych bibliotekach w Polsce. Tym bardziej cieszymy się, że WBP w Olsztynie znalazła się wśród elitarnego grona bibliotek wybranych w drodze konkursu spośród największych instytucji w kraju. Wdrożenie jest finansowane z programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025” priorytet 1. poprawa oferty bibliotek publicznych, kierunek interwencji 1.2. budowa ogólnokrajowej sieci bibliotecznej poprzez zintegrowany system zarządzania zasobami bibliotek.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna dołączy tym samym do grona setek bibliotek na całym świecie skupionych wokół systemu Alma. Korzystają z niego m.in. uniwersytety Cambridge, Oxford, Harvard, Uniwersytet Jagielloński i wiele innych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025