Sektor: Edukacja dorosłych
Akcja 2: Partnerstwa strategiczne na małą skalę
Budżet projektu: 60000 EUR
Data rozpoczęcia projektu: 2022-01-01
Data zakończenia projektu: 2023-12-31
Więcej informacji: www.cpf.olsztyn.pl
Organizacje partnerskie:
Cele projektu:
Celem projektu jest zapoznanie się z dobrymi, ekologicznymi praktykami stosowanymi przez polskie i francuskie instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz kultury, a także wdrożenie ich do codziennej pracy. Zdefiniowano 3 tematy: polityka ekologiczna wewnątrz instytucji/organizacji, organizacja wydarzeń kulturalnych z uwzględnieniem ekologicznych zachowań oraz ekologiczna edukacja dorosłych słuchaczy i uczestników wydarzeń. W ramach projektu zostanie opracowana m.in seria wideoporadników dobrych, zielonych praktyk oraz szkolenia dla edukatorów i animatorów. Wspólnie z partnerami projektu chcemy, aby realizacja projektu stała się pierwszym krokiem do skonsolidowanych działań środowiska kultury na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w naszym mieście i regionie.
Zgodnie z założeniami, nasze działania realizowane będą w następujących obszarach:
1. polityka ekologiczna wewnątrz instytucji/organizacji,
2. organizacja wydarzeń kulturalnych z uwzględnieniem postaw proekologicznych oraz
3. ekologiczna edukacja dorosłych słuchaczy i uczestników wydarzeń.
Planowane działania:
- Kick-off meeting (Polska). Spotkanie inaugurujące projekt z udziałem organizacji partnerskich.
- Zielony audyt (Polska). Diagnoza polskich instytucji kultury pod kątem stosowania i wdrażania proekologicznych rozwiązań. Wymiana dobrych praktyk z promotorami idei zielonej instytucji kultury w Polsce oraz z francuskim partnerem nt. zrównoważonego rozwoju w kulturze (warsztaty).
- Wizyty studyjne w Polsce i we Francji osób zarządzających instytucjami kultury/organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz kultury. Wymiana doświadczeń z zakresu praktycznego stosowania ekopraktyk (infrastruktura, organizacja pracy) w codziennej działalności.
- Spotkanie edukatorów/animatorów we Francji. Wymiana dobrych praktyk z zakresu edukacji ekologicznej osób dorosłych (techniki, metodologia, zakres) i sposobów „przemycania” ekologicznej wiedzy przy okazji organizowanych wydarzeń kulturalnych.
- Wizyty studyjne w Polsce i we Francji dla osób zajmujących się organizacją wydarzeń kulturalnych (imprezy, festiwale). Wymiana dobrych praktyk z zakresu tworzenia wydarzenia kulturalnego pod kątem potencjału i wyzwań zrównoważonego rozwoju, przede wszystkim w aspekcie ochrony środowiska.
We wrześniu, podczas pierwszego spotkania w Olsztynie (5-7 września 2022) inaugurującego projekt, oprócz prezentacji wszystkich partnerów i wizyt w poszczególnych instytucjach kultury, rozmawialiśmy o harmonogramie dalszych planowanych działań, kwestiach organizacyjnych i finansowych. Ustalaliśmy również wspólnie metody i narzędzia ewaluacji projektu.
W październiku (23-26.10.2022) kolejny etap, diagnostyczny. Przedstawiciele stowarzyszenia RICH’ESS przeprowadzili w polskich, partnerskich instytucjach kultury tzw. „zielony audyt”. Grupa projektowa działająca pod eksperckim okiem francuskich partnerów dokonała analizy i autoewaluacji zachowań i praktyk ekologicznych w swoich instytucjach/organizacjach.